A Halak Napját minden év március 20-án ünnepeljük Magyarországon. 2017-ben a Magyar Haltani Társaság , az Agrárminisztérium halgazdálkodási főosztálya, a Magyar Országos Horgász Szövetség , a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal), valamint az Akvaristák Magyarországi Egyesülete közös döntése hozta létre ezt az ünnepnapot.
Célja, hogy felhívja a figyelmet a halak fontosságára, a vízi ökoszisztémában betöltött pótolhatatlan szerepükre, a hazai halfajok sokféleségére, a fenntartható halászat és a halgazdálkodás jelentőségére, a halhús fogyasztásának előnyeire, valamint a halak védelmére.
A Halak Napja keretében számos rendezvényt szerveznek országszerte, melyeken a családok, a horgászok, a diákok és a szélesebb közönség is megismerheti a halakkal kapcsolatos tudnivalókat. A programok között szerepelnek előadások, kiállítások, bemutatók, vetélkedők, horgászversenyek, gasztronómiai rendezvények, és még sok más.
A Halak Napja egyedülálló lehetőség arra, hogy felhívjuk a figyelmet a vizeink kincseire, a halakra, és megőrizzük őket a jövő generációi számára.
2019-ben ugyanezt a napot a Halőrök Napjává is nyilvánítottak, megtisztelve azok munkáját, akik vigyáznak, hogy a horgászat és a halászat a szabályoknak megfelelően történjen, így ma a halőröket is ünnepeljük.
Horgászattal, halászattal kapcsolatos világnapokat a Névnaptár oldal szedte össze.