Thaiföld királyi családját általában szigorú szabályok és mély tisztelet övezik, de a közelmúltban nyilvánosságra került szenzációs hűtlenségi botrány ismét bebizonyította, hogy még a palota falai sem védhetnek meg a szenvedély és az árulás következményeitől. Egy titkos szerelmi viszony és egy váratlan haláleset rengette meg a királyi udvart – és mindez csak a jéghegy csúcsa.
A jelenlegi uralkodó, Maha Vajiralongkorn, hivatalos nevén Ráma X, 2016 óta ül Thaiföld trónján. Hírhedt arról, hogy szigorú kontrollt gyakorol nemcsak az állam, hanem magánélete fölött is. Felesége, Suthida Tidjai, egykori légiutas-kísérő, majd testőrtiszt, 2019-ben lett hivatalosan királyné. A házasságot kezdetben sokan kényszerházasságnak tartották, mivel a király hírhedten többszörösen elvált, és a magánélete mindig is nagy figyelmet kapott.
Az információk szerint a király rajtakapta feleségét egy férfi testőrével, akivel szenvedélyes viszonyt folytatott. A palota falain belül történő hűtlenség királyi árulásnak számít, amit súlyos megtorlás követhet. A történtek után a testőr rejtélyes körülmények között meghalt, hivatalosan szívrohamra hivatkoztak, azonban sokan gyanítják, hogy valójában megölették, vagy kínzás áldozata lett.
A kiszivárgott információk és a királyi udvarhoz közeli források szerint nem egyedülálló esetről van szó. A királynő állítólag több férfival is viszonyt folytatott, köztük magas rangú katonai tisztségviselőkkel és személyes testőrökkel. A botrány mértéke akkora, hogy még a thaiföldi cenzúra ellenére is eljutott a nemzetközi sajtóhoz, és komoly feszültséget okozott a monarchia legitimitása körül.
A király személyesen intézkedett, és a hírek szerint száműzte a királynőt a palotából. Emellett az érintett testőrség tagjai közül többen eltűntek, vagy „önkéntes nyugdíjazást” kértek, ami Thaiföldön gyakran a kényszerű eltávolítást fedi. A királyi család hírneve súlyos csorbát szenvedett, és a társadalmi reakció sem maradt el: bár a nyilvános kritika tilos, online fórumokon és külföldi médiában számos vélemény látott napvilágot.
A thaiföldi királyi család botránya ismét rámutat arra, hogy még a legfegyelmezettebb udvarban is emberi érzelmek mozgatják a szereplőket. A hűtlenség, a féltékenység és a hatalommal való visszaélés ebben az esetben halálos következményekkel járt, és egy olyan uralkodót mutatott be, aki a palota rendjét bármi áron fenntartja. A történet nemcsak Thaiföld jövőjére, hanem a monarchia globális megítélésére is hatással lehet.