2024. november 22., péntek
Cecília névnapja

Pisai Ferde Torony titka: Miért dől el az ikonikus műemlék?

2024-09-15 22:16 | Nézettség: 289
Hihetetlen, de igaz! A világ egyik legismertebb építészeti csodája, a Pisai Ferde Torony, nem véletlenül dől. Derítsük ki a ferdeség valódi okát, ami 800 éve tartja lázban a világot!

A Pisai ferde torony, amely a világ egyik legismertebb műemléke, több mint 800 éve vonzza a látogatókat egyedi megjelenésével és ikonikus dőlésszögével. A torony ferdesége számos rejtélyt és legendát szült az idők során, de a valódi okai a mérnöki hibákban és a földrajzi adottságokban keresendők.

Pisai ferdetorony

Az építkezés története

A torony építése 1173-ban kezdődött, és eredetileg egy egyenes harangtoronynak szánták, a közeli dóm részeként. Az építkezés három szakaszban zajlott, és csaknem 200 évig tartott. Már a kezdetekkor, miután a második emelet elkészült, az építészek észrevették, hogy a torony északi irányba dőlni kezd. Az építkezést megállították, hogy kivizsgálják a problémát.

A ferdeség oka

A torony ferdesége elsősorban az alatta lévő talaj szerkezetének köszönhető. Pisa környékén laza, agyagos talajrétegek találhatók, amelyek nincsenek megfelelően tömörítve, hogy egy ilyen hatalmas építményt stabilan megtámasszanak. A torony alapja mindössze három méter mély, ami nem elegendő ahhoz, hogy biztosítsa az építmény stabilitását ebben a talajban. A puha talaj lassan elkezdett megsüllyedni az építkezés során, ami azt eredményezte, hogy a torony egyik oldala jobban süllyedt, mint a másik.

pisa torony

Mérnöki beavatkozások

Miután észrevették a torony dőlését, az építkezést többször is felfüggesztették, és különféle megoldásokat próbáltak találni a ferdeség megakadályozására. A torony felső emeleteinél például szándékosan eltolva építették a köveket, hogy ellensúlyozzák a dőlést. Azonban ez a megoldás csak átmeneti sikert hozott.

Az évszázadok során számos mérnöki kísérlet történt a torony stabilizálására. A legjelentősebb beavatkozások a 20. század végén kezdődtek, amikor is az olasz hatóságok komoly erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy a tornyot megmentsék az összedőléstől. 1990 és 2001 között nagyszabású stabilizációs munkálatok zajlottak, amelyek során a torony alapját megerősítették és a dőlésszögét csökkentették. Ezek a beavatkozások megakadályozták a további dőlést, és biztosították, hogy a torony még sok éven át fennmaradjon.

 

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=FpTlwi7AzgQ

A dőlésszög és a látogatók

A Pisai ferde torony eredeti dőlésszöge körülbelül 5,5 fok volt, ami rendkívül látványossá tette a látogatók számára. A 20. század végi stabilizációs munkálatok után a dőlésszög 3,97 fokra csökkent, ami még mindig látványos és biztonságos.

pisai ferdetorony

Összegzés

Az Olaszországi Pisai ferde torony ferdesége a puha, laza talaj miatt alakult ki, amely nem volt alkalmas egy ilyen nagy és nehéz építmény megtámasztására. Az építkezés során fellépő hibák és a talaj egyenetlen süllyedése együtt eredményezte a ferde struktúrát. Az évszázadok során végrehajtott mérnöki beavatkozásoknak köszönhetően a torony ma is áll, és továbbra is Pisa egyik legismertebb látványossága.

További videók a témában