Magyarország gasztronómiai világában kevés olyan desszert van, amely olyan ikonikus és egyben szeretett lenne, mint a somlói galuska. Ez a csodálatos édesség, amelyet tíz emberből kilenc imád, mély gyökerekkel rendelkezik, és egy izgalmas történetet rejt magában, amelynek középpontjában két kreatív mesterember áll.
Az 1950-es évek végén, a Gundel étterem legendás főpincére, Gollerits Károly, alkotta meg a somlói galuskát. Gollerits hosszú éveken át szolgált a Gundelben, és kiemelkedő tapasztalattal rendelkezett az éttermi szakma terén. Azonban a valódi kreativitás és mesterség összefonódásával Gollerits Károly felismerte a lehetőséget a somlói galuska megteremtésében.
Az ötlet megvalósításához azonban szükség volt egy másik mesterre is. Szőcs József Béla cukrászmester, aki korábban a híres Gerbeaud cukrászdában szerezte tapasztalatait, csatlakozott a Gundel csapatához. Szőcs József Béla precíz és kreatív módon járult hozzá a somlói galuska létrehozásához, amelynek eredményeként az édesség az 1958-as brüsszeli világkiállításon hatalmas sikert aratott, és szakmai elismerést is kapott.
Az édesség nevét Szőcs József Béla adta, aki a fóti Somlyó nevű dombra utalva nevezte el. A Somlyó domb a hazai táj egyik ikonikus pontja volt, és a somlói galuska nevének megválasztása méltó tisztelettel adózik ennek a vidéknek és annak hagyományainak.
A somlói galuska azóta is a magyar desszertkultúra egyik legnépszerűbb és legkedveltebb eleme maradt. A három rétegből álló, krémes és mákos desszert igazi ínyencségnek számít, amelyet nemcsak Magyarországon, hanem a világ számos pontján is kedvelnek és elismernek.
Összességében a somlói galuska nemcsak egy desszert, hanem egy történet is. A két mesterember, Gollerits Károly és Szőcs József Béla alkotása, amely a magyar gasztronómiai örökség részévé vált, és amely minden falatával egy kis ízelítőt nyújt Magyarország gazdag kulináris hagyományaiból.
Hozzávalók:
Szirup:
Piskótatészta:
Sárga krém:
Díszítés:
Elkészítés:
A mazsolát áztasd be a rumba, lehetőleg már előző nap, és daráld le a diót.
Készítsd el a piskótatésztát: A tojásokat válaszd szét, majd a fehérjéket verd kemény habbá a cukorral. A sárgáját egy másik tálban verd habosra, majd keverd össze a fehérje habjával. Apránként szitáld hozzá a lisztet és a kakaót. Osszd három részre a masszát, és keverj hozzá diót az egyikhez, kakaót a másikhoz, a harmadik maradjon natúr.
Süssd meg a piskóta lapokat külön-külön, majd hagyd őket kihűlni.
A sárga krém elkészítéséhez főzd fel a tejet a vaníliával vagy vaníliás cukorral. Keverd össze a tojássárgáját a cukorral és a liszttel. Adj hozzá egy kevés meleg tejet, majd öntsd vissza a forró tejes keverékbe, és főzd sűrűre. Hagyd kihűlni.
Készítsd el a szirupot: Főzd fel a cukrot a vízzel, és add hozzá a narancs- és citromhéjat. Ha kihűlt, keverd hozzá a rumot.
Az összeállításhoz helyezd el legalulra a diós piskótalapot, majd locsold meg a szirup 1/3-ával, és szórd rá a mazsolát és a diót. Kenj rá sárga krémet.
Rakd rá a kakaós piskótalapot, ismételd meg a folyamatot, majd a natúr piskótával is.
A klasszikus tálalási módhoz kenj rá a tetejére a maradék sárga krémet, majd szórd meg kakaóporral.
Tegyük az egészet néhány órára a hűtőszekrénybe.
Tálalás előtt kanállal szaggassunk belőle galuskákat, halmozzuk egy tál közepére, fedjük be édes tejszínhabbal, csepegtessünk rá csokoládéöntetet, és kínáljuk az ínycsiklandozó Somlói galuskát! Jó étvágyat!