2024. december 25., szerda
KARÁCSONY névnapja

Süllő tilalom 2025: ívási időszak és védelem - lehengerlő információk

2024-10-29 20:55 | Nézettség: 471
Ebben a cikkben azt vizsgáljuk meg, hogy mikor van a süllő tilalom 2025-ben, miért szükséges a tilalmi időszak és a méretkorlátozás az ivarérettség elérése érdekében, és hogyan járul hozzá a méretkorlátozáshoz a populáció megóvásához.

Süllő tilalom 2025: ívási időszak és védelem

A süllő hazánk egyik legértékesebb ragadozó hala, amely mind horgászati szempontból különleges szerepet tölt be. A süllő védelme érdekében meghatározott tilalmi időszak és méretkorlátozás biztosítja, hogy a süllő állományok fenntarthatók maradjanak.


Mikor van a süllő tilalom 2025-ben

2025-ben a süllő tilalmi időszaka az általános horgászati szabályok szerint március 1. és április 30. közötti időszakban van, azonban a tilalom kezdete egy szombati napra esik. Emiatt a tilalmi időszak 2025-ben március 3-án, hétfőn 0 órakor lép hatályba, és április 30-án, szerdán éjfélkor ér véget. Ez a szabályozás lehetővé teszi a horgászoknak, hogy március első hétvégéjén szombaton és vasárnap még horgásszanak süllőre, amíg a tilalom életbe nem lép.

A süllő szaporodása

A süllő ívása március elejétől április végéig tart, amikor a víz hőmérséklete eléri a 12-15 °C-ot. Ekkor a süllők sekélyebb, kavicsos vagy növényzettel borított területeket választanak, ahol a hímek előkészítik a fészket. A fészek kialakítása során a hímek megtisztítják a területet, és biztosítják az oxigénellátást, amely elengedhetetlen az ikrák fejlődéséhez. Ez a  "szülői" gondoskodás segíti az ikrák megtermékenyítését és sikeres kikelését, ami a populáció hosszú távú fenntartásának záloga.

Miért szükséges a süllő védelme?

A tilalmi időszak létfontosságú a süllő populációjának megőrzésében, hiszen az ívási időszak alatti horgászati tilalom lehetővé teszi, hogy ez a csodálatos hal zavartalanul szaporodjon. A fészket őrző hímek megzavarása, vagy kifogása komoly veszélyt jelentene az ikrák és a fiatal süllők számára.


A süllő méretkorlátozása

A süllőre vonatkozó minimális méretkorlátozás Magyarországon 30 cm, azonban nagyon helyesen az általános szabályt számos esetben szigorítják a vízkezelők.
Nyilván nem gyűjtünk össze minden szabályt, de a Balatonon 35 cm, a Tisza-tavon 40 cm. és számos szövetségi kezelésű vízen szintén 40 cm.
Sokadszorra is kiemelnénk: tájékozódj az adott vízterületekre vonatkozó speciális szabályokról még a horgászat megkezdése előtt!!!!


A tilalmi Időszak és méretkorlátozás együttes hatása a süllő populációra

A tilalmi időszak és a méretkorlátozás együttesen biztosítják a süllő állomány hosszú távú fenntartását. A tilalmi időszak alatt a horgászok nem zavarhatják meg a halakat, míg a méretkorlátozás garantálja, hogy csak olyan egyedek kerüljenek kifogásra, már elértek egy bizonyos méretet és ivarérettséget. Ez az integrált megközelítés lehetővé teszi a populáció természetes utánpótlását és stabilitását, biztosítva a süllőállomány fenntartását.


Összegzés

A süllő tilalom és a méretkorlátozás nem csupán jogi előírások, hanem a fenntartható halgazdálkodás és a populációvédelem alapvető eszközei. A tilalmi időszak, amely 2025-ben március 3-án kezdődik és április 30-án ér véget, lehetőséget biztosít a halak zavartalan ívására. A méretkorlátozás pedig gondoskodik arról, hogy a populációban elegendő ivarértett egyed maradjon, ami elengedhetetlen a faj természetes utánpótlásának fenntartásához. A horgászok felelősségteljes viselkedése és a szabályok betartása lehetővé teszi a hazai süllő állomány megőrzését és esetleges bővülését.

Kezdődik a szezon, nézzetek egy színvonalas videót!!!

 

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=nqKHe6uFyZA

További videók a témában