2024. szeptember 8., vasárnap
Mária névnapja

Hogyan fogj sok nagy törpeharcsát? | Horgászvideók

2024-07-15 21:39 | Nézettség: 2206
Valószínűleg a horgászok jelentős része semmilyen törpeharcsát sem szeretne fogni. Vannak olyan elvetemült horgászok, akik - leginkább gasztronómiai okokból – mégis szeretnének „jó törpéket” fogni. No ha nem is „sörösüveg méretűeket”, de legalább jó arasznyiakat (gyerekarasznyiakat). Számukra próbálunk segítséget nyújtani ezzel a cikkel.

Vízterület választás

Ez a legegyszerűbb kérdés. Alapszabály: nagy törpeharcsát ott tudunk fogni, ahol van. Érdemes olyan vizeket keresni, ahol kevesebb, da nagyobb törpeharcsa van. Érdekes ennek a jószágnak az elterjedése is, úgy tűnik, hogy minél keletebbre megyünk, attól több van belőle és attól kisebbek. A Tisza- és Körös holtágak sajnos jobbára „dugig vannak” általában hüvelykujjnyi kis nyomorultakkal.

Több év tapasztalata mutatja, hogy vannak erősebb évek. Általában akkor nőnek meg jobban, ha az állomány jelentős hányada az előző 2-3 évben elpusztul. Szóval, ha „nagy törpeharcsa küldetést” akarunk csinálni, keressünk egy olyan vizet, ahol van. A nagyon horgászott vizek nem biztos, hogy jó irány, mert – bár mindenki látványosan utálja – azért a javát szépen hazaviszik és megeszik.

Napszak megválasztása

Alapmondásunk volt régen: éjszakai törpe – nagy törpe. Az esetek jelentős részében, ha valóban törpeharcsa a célhal, általában nem is dobunk be világosban. Az igazi kasza az esti fényváltástól a hajnali derengésig tart. Ráadásul megfelelő módszert választva érdekes meglepetéshalakkal is találkozhatunk, a harcsától a süllőn keresztül az angolnáig.

Persze az éjszakai peca nehézségeket is biztosít a szúnyogoktól a „nem látom hova nyelte be a horgot feeling-ig”. De pont ettől kalandos a dolog.

Módszer megválasztása – könnyű süllőzés

Faék egyszerű megoldás, de meglehetősen hatékony. Két könnyű süllőző, 4-es 6-os horoggal. Itt szoros kivételként még akár kettő is lehet, hátha bejön a duplázás. Csali apró kishal, halkocka, esőgiliszta, vastag trágyagiliszta. Pontosan ebben a sorrendben csökken a fogott törpeharcsák átlagmérete is. Aztán bedobunk és keressük a bandát.

Ha van előttünk értelmes törpeharcsa, akkor véges időn beül megtalálja a csalinkat. Itt is igaz a meglepetéshal reális esélye, a Tisza-tavon szinte mindig fogtunk éjszaka halkockával balinokat, illetve máig is érdekes élmény az a hármas forma süllő, aki a biztonság kedvéért mind a két horgot megette…Szintén a törpeharcsázás tanította meg, hogy az öregebb pontyok bizony nemhogy a nadálykockát, de még az élő kishalat is elviszik, ha olyan kedvük van.

Módszer megválasztása - tömegből kiválasztani a nagyobbakat

Ez már izgalmasabb megoldás és alaposabb halismeretet is kíván. Leegyszerűsítve a törpeharcsa mindenevő mivoltára és mohóságára alapozunk. Itt a szó szoros értelmében a mennyiség számít. Kommersz etetőanyag minél nagyobb mennyiségben, minél több kukoricával. Nagy csobogással, nagy mennyiségű alapozással. Valami rejtélyes módon (kommunikálnak?) a törpék észreveszik, ha egy másik törpeharcsa elkezd enni. Ebből szoktak kijönni a „nagy zabálások” pillanatok alatt felfalnak mindent, mert egyre többen lesznek és egyre agresszívebbek. Számos ilyen vízalatti felvétel látható az Interneten.

Itt pontosan ezt a tulajdonságukat használjuk ki. A legegyszerűbb megoldás végtelenül ledurvított keszegező felszerelés, nagy úszóval, 6-os, 8-as pontyhoroggal. A trükk a csali eltalálása: elkezdjük 1-2 szem konzervkukoricával, aztán a törpeharcsák méretének függvényében mozdulunk felfelé. Általában a jó törpéknél a 3-4 szem csemege, illetve az 1 szem öreg kukorica szokott a helyes középút lenni.

Ütem

Folyamatos meló: dobod a kaját, dobod a kukoricát, szeded a halat. Viszont ebből mennyiséget lehet csinálni, egyszer-egyszer rászánja magát az ember. (Személyes rekord 226 pucolható méretű törpe – a folytatás sem volt vidám…)
Apró kis trükk: érdekes módon a növényi csalizással történő törpeharcsa horgászatnál a zavaró mélyre nyelések aránya számottevően alacsonyabb, mint az élő csalikkal történő horgászat esetén.

Itt is érkeznek jó meglepetések, ráadásul lehet is tudni mikor jönnek, mert egy rendesebb ponty vagy amur érkezését általában csönd szokta megelőzni. Vélelmezhetően valamennyire félreállnak a tüskés ördögök. Emellett az ilyen cuccot felszedő dévérkeszegeket, nagykarikákat, vörösszárnyúkat és öreg ezüstkárászokat „sem kell szégyellni a nap végén”.
Az igazi extrém sport a világító úszóval történő éjszakai törpézés. Látványos és akciódús horgászat, csak a tenyered bírja a lyukakat.

Sokan küzdenek azért, hogy kevesebb törpeharcsa kínozzon bennünket. Az Alcsi az egyik legjobb példa az utóbbi pár évben, ha kevesebb van, akkor jobban megnőnek. Nézd meg a videót!

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=pKGySDVCc8w

További videók a témában