Emlékszem, fiatal horgászként a Maros folyó partján töltöttem a legizgalmasabb napjaimat. A pergetést woblerrel kezdtem, és az első próbálkozások mindent megváltoztattak számomra. A Maros tiszta vize és változatos halállománya ideális helyszínt biztosított a tanuláshoz és az első sikerek eléréséhez. Volt balin is, süllő is és harcsa is.
Szépen működött Gábor által elmondott sorrend, először jöttek a balinok, aztán a süllők, majd sötétben a harcsák. Csak nem 1-2 halas esték voltak, hanem 6-8 halasok, de ez már a történelem. Az első Rapalám 80 Ft-ba került, amit annak idején izgatottan kötöttem fel a zsinórra, és elindultam a folyó partjára. Emlékszem, ahogy a napfény csillogott a vízen, és a wobbler élénk mozgásával próbálta csábítani a halakat. A körforgó villantók után teljesen érdekes élményt nyújtott.
Az alkonyat közeledtével mindig fokozódott a várakozás, hiszen ilyenkor jöttek a jobb kapások. Az első sikerem egy szép süllő volt, amit alkonyatkor fogtam. Az az érzés, amikor a hal végre megakad a horgon, és elkezdődik a fárasztás, leírhatatlan volt.
A legjobb kapások alkonyatkor jöttek. Ahogy a nap lebukott a horizonton, a halak aktivitása megnőtt, és gyakrabban kaptak a wobblerre. Sokszor csak ültem a parton, és figyeltem, ahogy a természet elcsendesedik, majd hirtelen éreztem a zsinór rezdülését, és tudtam, hogy megérte várni.
Ezek az emlékek, a Maros folyón töltött esték és a wobleres horgászat sikerei örökre megmaradtak bennem.
A parti wobbleres süllő pergetés izgalmas és eredményes horgászati módszer, amely során a horgász a part közeléből próbálja megfogni a süllőt. Ehhez különféle wobblereket használ, amelyek különböző mélységekben és mozgásokkal utánozzák a halak természetes táplálékát. A wobbleres süllő pergetés során fontos a megfelelő wobbler kiválasztása, amely figyelembe veszi a vízmélységet, a fényviszonyokat és a célzott halak viselkedését.
Az este és a kora reggeli órák a legideálisabbak, mivel ilyenkor a süllők aktívabban táplálkoznak. Az eredményesség növelése érdekében célszerű a woblert lassan és egyenletesen vezetni, időnként meg-megállva, hogy a süllők könnyebben észrevegyék és megtámadhassák a csalit.
Praktikus jótanács: nem dobálunk azonnal, előszöt figyelünk, nézelődünk. Ez a videóban is kiemelésre kerül. Ahogy szoktam mondani: jobb 5 eredményes dobás, mint 50 eredménytelen!
A parti wobbleres süllő pergetés során nemcsak a süllőkre lehet számítani, hanem fényváltás idején harcsák is gyakran megjelennek. Az alkonyat és a hajnal közötti időszak különösen eredményes lehet, amikor a harcsák aktívabban mozognak és táplálkoznak. A wobbler csalik, amelyek mozgása és vibrációja vonzza a ragadozókat, ideálisak a harcsák számára is. A nagyobb méretű wobblerek különösen hatékonyak lehetnek, mivel jobban utánozzák a harcsák természetes zsákmányát. A megfelelő technikával és időzítéssel így nemcsak süllőket, hanem harcsákat is sikeresen foghatunk.
Mindig az arany középút… Számos esetben megéltem, hogy finom pecára jött a jó hal, míg a durung cuccról leverte magát a jó közepes hal. Talán ezért érdemes keresni leginkább a közepes (univerzális) cuccot.
A parti wobbleres süllő pergetés során, különösen fényváltás idején, amikor harcsák is támadhatnak a csalikra, elengedhetetlen a megfelelő erősségű szerelés használata. A harcsák rendkívül erős és harcias halak, amelyek komoly kihívást jelentenek a horgászoknak, ezért a felszerelésnek bírnia kell a fokozott igénybevételt.
Ajánlott egy erősebb pergető bot használata, amely legalább 20-40 gramm dobósúlyt bír el, valamint erős és tartós zsinór, egyértelműen a fonott zsinór, amely nagyobb szakítószilárdsággal rendelkezik. Ezenkívül a megbízható és erős orsó is kulcsfontosságú, amely képes kezelni a harcsa hirtelen kitöréseit és hosszabb fárasztásait. Így biztosíthatjuk, hogy felszerelésünk minden körülmények között helytálljon, és sikeresen vehessük fel a küzdelmet akár a legnagyobb harcsákkal is.
Hallgass Gáborra, sokat lehet tanulni Tőle!